بلوغ در پسران

 

در مطلب قبل به تعریف بلوغ و بلوغ جسمی ،جنسی و روانی در دختران اشاره کردیم . در ادامه نشانه‌های بلوغ در پسران را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بلوغ در پسران

نخستین تغییرات فیزیکی یک پسر نشانه‌ی بلوغ جنسی است و در حدود ۱۰ سالگی آغاز و تا ۱۴سالگی طول می ‌کشد اگر پسری تا ۱۵ سالگی به بلوغ جنسی نرسد باید به پزشک مراجعه کرد. اغلب پسرها فشار دوران بلوغ جنسی را در فاصله ۱۳ تا ۱۶ سالگی تجربه می‌کنند. تغذیه و ژنتیک در رسیدن به بلوغ موثرند. در طی این چند سال نشانه‌هایی از بالغ شدن در ظاهر وی آشکار می‌شود.

نشانه‌های بلوغ جسمی و جنسی در پسران

_ افزایش قد

_رویش موی صورت

_تغییر در صدا (کلفت شدن صدا)

_رویش مو در زیر بغل ،پایین شکم واطراف اندامهای جنسی

_جوش های روی صورت و بینی

_افزایش وزن

_رشد آلت تناسلی

دیدن خواب ‌های جنسی و در نتیجه بیرون ریختن منی_

 

افرادی که دچار سوء تغذیه هستند دیرتر از همسالان خود به بلوغ می‌رسند .بعضی نوجوانان کم اشتها و بی اشتها هستد ممکن است این بی اشتهایی ریشه‌ی عصبی یا هورمونی داشته باشد و این مشکل در بلوغ و رشد آنها تاثیر می‌کذارد.

تغذیه‌ی مناسب ،ورزش با مشورت مربی، دوری از سیگار و مواد مخدر و خواب کافی مواردی هستند که برای رشد بهتر موثرند.

 

 بلوغ عاطفی و روانی در پسران

_ تاثیر گرفتن از دیگران

_ احساس نا امیدی

_عدم مسئولیت پذیری

_اضطراب و افسردگی

_گرایش به سیگار و مواد مخدر و الکل

_خشم و ناسازگاری

_توجه به جنس مخالف

_توجه به ظاهر خود

 

تنش‌ها و چالش ‌هایی که نوجوانِ پسر با آنها روبرو می‌شود

 

_پسران نباید گریه کنند

 این جمله را بارها شنیده‌ایم«پسران نباید گریه کنند» شاید خودمان هم این جمله را زیاد به کار برده‌‌ایم؛ نوجوان به دلیل تغییرات هورمونی که در بدنش رُخ می‌دهد ، ممکن است رفتارهای کنترل نشده و گاهی خشن از خود بروز دهد.با خواهر یا برادرش بحث کند و این بحث تبدیل به زد و خورد بین بچه‌ها شود.

معمولا پدر و مادر اینطور مواقع طرف بچه‌ی کوچکتر را می‌گیرند و از انجا که رفتارهای نوجوانان خشن یا عجیب بنظر می‌رسد او را سرزنش کرده و به اتاقش می‌فرستند و گاهی تهدیدش می‌کنند و امتیازاتی را از او سلب می‌کنند.

راهکار : وقتی نوجوان سرزنش می‌شود و به اتاقش فرستاده می‌شود،احساس تنهایی می‌کند ،حس می‌کند درک نمی‌شود و به همین دلیل به سمت کسی یا کسانی جذب می‌شود که احساس می‌کند از طرف آنها بیشتر درک می‌شود.

وقتی او را به اتاقش می‌فرستید بعد بع اتاقش بروید و از او بخواهید دقایقی با هم حرف بزنید. بگذارید حس کند از طرف پدر و مادر شنیده و درک می‌شود.با او همدردی کنید. اگر نمی‌خواهد حرف بزند اصرار نکنید،شما حرف بزنید. به او بگویید احساساتش طبیعی‌ست اما باید روش برخورد با هیجانات و ناراحتی خود را بیاموزد. برای تخلیه‌ی هیجانات می‌توان با یک مربی ورزش مشورت کرد و با توجه به سن وتوانایی بدنش او را به ورزش کردن ترغیب کرد.

_عذر خواهی کنید

عذر خواهی کردن برای اغلب افراد سخت است. وقتی نوجوان کار اشتباهی انجام می‌دهد والدین از او می‌خواهند عذر خواهی کند .عذر خواهی کردن این حس را در او به وجود می‌آورد که بی عرضه وشکست خورده است. خب،هیچکس دوست ندارد که از نظر بقیه ضعیف وشکست خورده دیده شود.

راهکار: شما یک پدر یا مادر هستید،اگر می‌خواهید عذر خواهی کردن را از فرزندتان بشنوید ،ابتدا باید خودتان یاد بگیرید عذر خواهی کنید. اگر با نوجوان قرارداشتید آخر هفته به سینما بروید و بخاطر کار ،سینما رفتن را کنسل کردید حتما عذر خواهی کنید و قرار بعدی را بگذارید و حتما به قولتان عمل کنید. اگر یکبار به تندی با او رفتار کردید و نوجوان از شما رنجید ،حتما از او عذر خواهی کنید و مشکل را به خوبی وبا گفتگو حل کنید. گاهی بگویید ،متاسفم و از او عذر خواهی کنید.

_مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری برای اغلب نوجوانان دشوار است و گاهی تبدیل به چالش می‌شود.

راهکار: اورا در انجام تصمیماتش همراهی کنید ،با هم صحبت کنید ،نظرش را بشنوید و تصمیمش را از همه‌ی جوانب بررسی کنید.جنبه‌های مثبت و منفی تصمیمش را بیان کنید و در نهایت انتخاب را به خودش بسپارید . به او اطمینان دهید همواره کنارش هستید اما مسئولیت انتخابش برعهده خودش است باید خوب فکر کند.

_ به احساسات او احترام بگذارید

 سخت ترین کار برای نوجوان اینست که از خودش بگوید و احساسش را بیان کند او معمولا با این پاسخ روبرو می‌شود  « تو نباید اینگونه فکر کنی». وقتی او به پدر یا مادر می‌گوید :«تو مرا دوست نداری» این حرف از نظر والدین احمقانه است و در پاسخ می‌گویند:«تو اشتباه می‌کنی ،ما تو را دوست داریم» .در واقع احساس او نادیده گرفته شده،رد شده و درک نشده. شما فکر می‌کنید او اشتباه میکند،اما او احساسش را بیان کرده و واقعا اینطور فکر می‌کند.

راهکار: در اینطور مواقع بهتر است بپرسیم «من این حس تو را درک می‌کنم» به حرفش گوش دهید همه چیز رارها کنید و تمام و کمال همانجا در کنارش حضور داشته باشید . احساساتش را نفی نکنید. نگویید این حس اشتباه است .حتی اگر نمی‌خواهد حرف بزند کنارش بنشینید و با حضور تان دلگرمش کنید. فضایی فراهم کنید بیشتر از احساسش بگوید. بگذارید آنچه در دل دارد بیرون بریزد .

_توانایی‌ها و مهارت‌ها

نوجوان به کارها یا مهارت‌هایی علاقه نشان می‌دهد،گاهی آن علائق برای والدین خوشایند نیستند .والدین تلاش می‌کنند نظر او را تغییر دهند اما در اینجا اختلاف نظر و کشمکش پیش می‌آید.

راهکار: در دوره نوجوانی ،نوجوان برای اینکه استعداد خود را کشف کند گاهی لازمست چندین مهارت را تجربه کند تا علائقش را بشناسد .در این مسیر به همراهی والدین نیاز دارد. باید تا حدود زیادی این فضا به او داده شود تا مهارتهایی را تجربه کند و علاقه‌ی اصلی و استعداد خود را کشف کند. در هر مهارتی کوچکترین موفقیتش را تشویق کنید.برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب عجله نکنید،بتدریج خودش تشخیص می‌دهد که در کدام مهارت قویتر است و با کدام مهارت انرژی خوب میگیرد. او را نا امید نکنید.به او اطمینان دهید به انتخابش احترام میگذارید و برای بهبود و ارتقای مهارت‌‌ها کنارش هستید و تنهایش نمی‌گذارید. در این مسیر انگیزه دادن را فراموش نکنید.

_ نظرات و پیشنهادش را بشنوید

وقتی خانواده دچار مشکلی شود، نوجوان ،اظهار نظر یا پیشنهاد دادن را سهم خود می‌داند. گاهی والدین اجازه‌ی نظر دادن به نوجوان‌شان نمی‌دهند.

راهکار: به او اجازه دهید نظرش را بگوید. حتی اگر نظرش چندان به کار شما نمی‌آید و کیفیتی ندارد ،بگذارید حرفش را بزند.او یکی از اعضای خانواده است. می‌توانید پس از شنیدن حرفش بگویید خوب است روی پیشنهادت فکر میکنم. به هرحال شما بعنوان پدر،مادر و سرپرست خانواده با در نظر گرفتن تمام جوانب و بررسی تصمیم گیری نهایی را انجام میدهید. شنیدن نظر نوجوان حتی اگر پیشنهادش در تصمیم گیری اعمال نشود،این احساس را به او میدهد که بعنوان یکی از اعضای خانواده مورد احترام واقع شده و ارزشمند است.

_اهداف کوتاه مدت و بلند مدت

هر فردی اهدافی برای خود دارد. گاهی به اهداف خود که فکر میکند دچار اضطراب می‌شود.زیرا تصور میکند ،اهداف دوراز دسترسند. و بعد نا امیدی بر روح و روانش سایه می‌افکند.

راهکار: اگر می‌خواهد در آینده صاحب یک رستوران بزرگ شود و یا صاحب یک شرکت تولیدی کفش و کیف باشد و یا پزشک و جراح متخصص قلب شود ،برای همه‌ی اینها باید اهداف کوتاه مدت و گامهای کوچک در نظر بگیرد. وقتی با این اطلاعات و تجربه‌ای که در نوجوانی دارد به صاحب یک شرکت تولیدی فکر می‌کند،دچار استرس و نا امیدی می‌شود.فکر می‌کند به اندازه‌ی کافی توانایی ندارد. به اندازه‌ی کافی سرمایه و اطلاعات ندارد،یادگیری مهارت‌ها و دانش و اطلاعات کافی در زمینه‌ای که به آن علاقمند است ،دشوار و دور از دسترس بنظر می‌رسد .او خود را کوچک و هدفش را بزرگ می‌بیند. به او اطمینان دهید می‌تواند به خواسته‌اش برسد. همه چیز با تلاش و سختکوشی دست یافتنی است اگر قدم به قدم در راه یادگیری مهارت‌ها و توانایی‌ها در راه رسیدن به هدف پیش برود میتواند در این مسیر موفقیت‌های کوچک را کنار هم بچیند تا به موفقیت‌های بزرگنری دست بیابد.

_شکست‌ها همه‌ی ما شکست‌هایی در زندگی تجربه می‌کنیم .شکست در زندگی اجتناب ناپذیر است. اما چگونه از شکست ها برای رسیدن به موفقیت مسیری رشد دهنده بسازیم.

راهکار: به نوجوان بیاموزید همه‌ی انسانها در زندگی شکست را تجربه می‌کنند. انسانی روی زمین یافت نمی‌شود که تابحال شکست نخورده باشد. اما چیزی که باعث تمایزآدمها از یکدیگر می‌شود، درسی است که از دل شکست و رنج بیرون می‌کشند. شکست‌ها و رنج‌ها یک هشدار برای تغییر هستند . هر زمانی که شکستی را تجربه کردید یعنی قابلیت این را دارید که راه دیگری را انتخاب کنید و از نو شروع کنید. ممکن است شما برای رسیدن به هدفتان چند مرتبه در مراحل مختلف زندگی شکست‌هایی را تجربه کنید این شکست تجربه‌ی شما را بیشتر می‌کند و به شما مسیر تجربه‌ی جدیدی را می‌آموزد. در مسیرهای مختلف ،افراد مختلفی سر راه شما قرار میگیرند و دامنه‌ی ارتباطی شما گسترده‌تر می‌شود. هر چقدر ارتباطتان گسترده تر شود،تجربیات بیشتری کسب می‌کنید و در مسیرموفقیت پخته‌تر و توانمندتر عمل می‌کنید.

 

همانطور که هنگام  به دنیا آمدن نوزاد والدین خود را برای مراقبت و رسیدگی به عضو جدید خانواده آماده می‌کنند ،نوجوانی نیز دوره‌ای است که اگر خانواده با شناخت و اطلاعات کافی با نوجوان رفتار کنند، کمتر دچار نگرانی و تنش می‌شوند.

نوجوان بیشتر از همه چیز به محبت درست،درک شدن ،همدلی و احترام نیاز دارد. به این موارد در بالا اشاره کردیم و توضیحاتی دادیم.

نوجوانان تکه‌ای از وجود ما هستند و حضور آنها در خانه ارزشمند است. به او اطمینان دهید خودِاو به تنهایی ارزشمند است. واگر دچار هر اشتباه و خطایی شد به تنها کسی که می‌تواند اعتماد کند پدر و مادر است. همیشه و در همه حال دریچه‌ی قلبتان را به رویش بگشایید و دوستش بدارید و این عشق را در کلام و رفتار به او نشان دهید.از در آغوش گرفتن او خود داری نکنید.همه‌ی انسانها از نوزادی تا پیری به درآغوش گرفته شدن نیاز دارند. این نیاز طبیعی را از نوجوانتان دریغ نکنید. به او اطمینان دهید در هر صورت امن‌ترین مکان دنیا، خانه و آغوش امن والدین است.

نویسنده: بیتا کیهانی

1 دیدگاه برای “بلوغ در پسران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *